Wydawca treści Wydawca treści

"Góra modrzewiowa"

"Góra modrzewiowa"

SKUPIENIE DRZEW SKŁADAJĄCE SIĘ Z 14 SĘDZIWYCH MODRZEWI POLSKICH ZOSTAŁO UZNANE ZA POMNIK PRZYRODY DECYZJĄ WYDZIAŁU ROLNICTWA I LEŚNICTWA PREZYDIUM WOJEWÓDZKIEJ RADY NARODOWEJ W BYDGOSZCZY Z DNIA 1 WRZEŚNIA 1964 ROKU (NR. RL-I-8A/11/64).

W STYCZNIU 1983 ROKU WICHURA POWALIŁA CZĘŚĆ DRZEW POMNIKOWYCH. WIEK NAJSTARSZYCH DRZEW JEST SZACOWANY NA OKOŁO 300 LAT. POZA „GÓRĄ MODRZEWIOWĄ” MODRZEWIE POLSKIE WYSTĘPUJĄ TAKŻE W  REZERWATACH PRZYRODY „BOBROWISKO” ORAZ „TOMKOWO”, W PARKU W PŁONNEM ORAZ W OKOLICZNYCH LASACH.

            NA ODRĘBNOŚĆ GATUNKOWĄ ROSNĄCYCH W POLSCE MODRZEWI ZWRÓCONO UWAGĘ POD KONIEC XIX WIEKU. NA NIZINACH POLSKICH ZOSTAŁA UDOKUMENTOWANA PRZEZ PROF. MARIANA RACIBORSKIEGO W 1890 ROKU NA PODSTAWIE MATERIAŁU KOPALNEGO.

W 1912 ROKU BOLESŁAW WÓJCICKI MODRZEWIOM KRAJOWYM Z GÓRY MODRZEWIOWEJ NADAŁ NAZWĘ LARIX POLONICA ŁAC.- MODRZEW POLSKI. W 1913 ROKU WŁADYSŁAW SZAFER OPRACOWAŁ DIAGNOZĘ GATUNKOWĄ MODRZEWIA POLSKIEGO.   

MODRZEW- LARIX NALEŻY DO RODZINY SOSNOWATYCH- PINACEAE. RODZAJ OBEJMUJE KILKANAŚCIE GATUNKÓW WYSTĘPUJĄCYCH W ZIMNEJ I UMIARKOWANEJ STREFIE PÓŁKULI PÓŁNOCNEJ. NALEŻY DO GATUNKÓW WYBITNIE ŚWIATŁOLUBNYCH. W POLSCE DO GATUNKÓW RODZIMYCH NALEŻĄ: MODRZEW EUROPEJSKI I MODRZEW POLSKI.

MODRZEW POLSKI CHARAKTERYZUJE SIĘ MAŁYMI, PRAWIE OKRĄGŁYMI SZYSZKAMI, KTÓRYCH ŁUSKI SĄ MISECZKOWATO WKLĘSŁE, O ZAOKRĄGLONYM BRZEGU, NIE ODGINAJĄCYM SIĘ NA ZEWNĄTRZ. STRZAŁA MODRZEWI POLSKICH JEST CZĘSTO U PODSTAWY SZABLASTA I ZGRUBIAŁA, Z KOLEI KORONA NIEREGULARNIE KONARZYSTA. OSIĄGA WYSOKOŚĆ 35-40 METRÓW ŻYJE DO 500 LAT. DAWNIEJ BYŁ TO GATUNEK CZĘSTO SPOTYKANY W POLSKICH LASACH, JEDNAK PÓŹNIEJ ZOSTAŁ WYPARTY PRZEZ MODRZEW EUROPEJSKI.

 

 

WŁAŚNIE TU W PŁONNYM MARIA DĄBROWSKA PRZED WOJNĄ  SPĘDZAŁA WAKACJE, SZCZEGÓLNIE UPODOBAJĄC SOBIE „GÓRĘ MODRZEWIOWĄ”. SPACEROWAŁA, SZKICOWAŁA, MALOWAŁA, OPRACOWYWAŁA KONCEPCJĘ SWOJEJ POWIEŚCI „NOCE I DNIE” ORAZ INNYCH UTWORÓW. OBSERWOWAŁA CODZIENNE ŻYCIE I ZAJĘCIA RODZINY CHŁOPSKIEJ. TO TUTAJ NA „GÓRZE MODREZWIOWEJ” MARIA DĄBROWSKA NAPISAŁA ZNANĄ I WIELOKROTNIE NOMINOWANĄ DO LITERACKIEJ NAGRODY NOBLA POWIEŚĆ „NOCE I DNIE”.