Lista aktualności Lista aktualności

Zagrożenie pożarowe

   W tym roku na terenie naszego nadleśnictwa odnotowano pierwszy w tym roku pożar. Na szczęście dzięki sprawnej reakcji służb udało się szybko opanować żywioł, ograniczając straty do minimum.

Prawdopodobną przyczyną powstałego pożaru było celowe wypalanie traw, bądź ich zajęcie od rozpalonego ogniska. Dlatego jak co roku apelujemy o nie wypalanie traw!

Przypominamy także o zakazie używania otwartego ognia w odległości 100 m od ściany lasu! Bez względu ma warunki pogodowe ! - czytaj zawsze !

Takie zachowanie jest surowo karane przez Straż Leśną oraz Policję!

Dziękujem Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie

Zapobiegać, przeciwdziałąć, ograniczać - projekt ochrony przeciwpożarowej lasów.

   Art. 82. Sprowadzanie zagrożenia pożarowego

Dz.U.2021.0.2008 t.j. - Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń

§ 1. Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na:

1) niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych,

2) wykonywaniu prac niebezpiecznych pod względem pożarowym bez ich wymaganego zabezpieczenia,

11) uniemożliwianiu lub ograniczaniu dostępu do źródeł wody do celów przeciwpożarowych,

podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany. -Ten punkt tyczy się parkowania, i zastawiania pojazdami dostępu do miejsc oznaczonych jako punkty czerpania wody, zastawiania pojazdami dróg ppoż na terenach leśnych .

§ 3. Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi,

podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

§ 4. Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

§ 5. Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

§ 6. Kto zostawia małoletniego do lat 7 w okolicznościach, w których istnieje prawdopodobieństwo wzniecenia przez niego pożaru, podlega karze grzywny albo karze nagany.