Lista aktualności Lista aktualności

Zapraszamy na Bindugę

Spływy kajakowe Drwęcą

   Jako  leśnik gospodarujący  powierzonym mi w opiekę lasem, coraz częściej myślę o tym jak bogatą ofertę skierowaną do całego społeczeństwa ten las proponuje. Moim zdaniem cenną, choć może małą i lokalną pozycją tej oferty jest zaciszna i urocza Binduga nad brzegiem rzeki w Leśnictwie Kępa. Zapraszam na kajaki…

  Rzeka Drwęca płynie krętą wstęgą przez główne kompleksy Nadleśnictwa Golub- Dobrzyń przecinając je od wschodu aż po zachodnie  granice. Startując kajakiem z Olszówki od razu ulegamy wpływowi nieskazitelnego klimatu i sielankowej atmosfery tworzonej przez rolniczy krajobraz obserwowany zarówno na prawym jak i na lewym brzegu rzeki. Niebawem jednak wprowadza ona scenerię odmienną wpływając w kompleks leśny. Teraz robi się nieco ciemno, bo światło przesłaniają korony drzew. Nad samą rzeką są to grube olchy, które lubią „moczyć stopy”, nieco wyżej monumentalne dęby, a jeszcze dalej smukłe sosny. Sama woda również jakby nieco inna, trochę dzika i nieprzewidywalna. Nurt staje się bardziej wartki, zakola ostre i nie widać ich już z tak dużej odległości. Mnożą się natomiast niespodzianki… Tu już bowiem trzeba omijać kłody leżące na trasie spływu, wystające z wody korzenie i konary, czy zwisające nad jej lustrem liściaste wiechcie wierzb. Mimo, że z pozoru nie widać tu żadnych niebezpieczeństw, a nasza Drwęca jest rzeką raczej płytką to znamy z niedawnej historii przypadki nieplanowanych kąpieli, a nawet zatonięcia niezatapialnego kajaka. Po przygodach i w różnym stylu, ale wszyscy osiągają cel, którym jest wspomniana Binduga, albo inaczej: oddział 324 j w leśnictwie Kępa. Tu można zacumować i zakończyć spływ. Jest to miejsce, z którego do lat sześćdziesiątych-siedemdziesiątych ubiegłego stulecia spławiano Drwęcą pozyskiwane w okolicznych lasach drewno. Odkąd jednak zaniechano tego sposobu transportu urokliwa enklawa nad samą rzeka długo pozostawała nieznana i nieuczęszczana. Gdy zaczęło wzrastać zainteresowanie aktywnymi formami spędzania wolnego czasu miejscowi leśnicy dali Bindudze drugie życie tworząc tu powszechnie dostępne miejsce biwakowania. Można tu rozpalić ognisko, rozbić namiot, spożyć posiłek.. Funkcja, którą wiele lat temu pełniło to miejsce dziś jest jego nazwą własną, a tym samym śladem historii.

   Po trudach i przygodach każdej wycieczki, grzybobrania, spływu, Binduga w Leśnictwie Kępa przyjmie każdego przybysza. Inna każdego dnia, o każdej porze roku, lecz zawsze tak samo piękna, naturalna i  gościnna.