Lista aktualności
W szkołach o pożarach
Trwa akcja edukacyjno-propagandowa o tematyce przeciwpożarowej
Jak co roku, wczesną wiosną leśnicy myślą nie tylko o tym aby posadzić nowy las, czyli o odnowieniach. Wraz ze wzrostem temperatury wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach. O tej porze roku w lesie jest bardzo dużo łatwopalnego materiału, suche nie zazielenione jeszcze trawy, krzewy które nie puściły jeszcze liści. Wystarczy kilka słonecznych dni bez opadów i ryzyko powstania pożaru staje się bardzo duże. Dlatego działa już Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny w Nadleśnictwie, na wysokich wieżach przeciwpożarowych pracują obserwatorzy i pilnują czy nad lasem nie unosi się dym.
Dodatkowym zagrożeniem jest zjawisko wypalania traw. Tak jak w lesie wzdłuż nasypów kolejowych czy wzdłuż rowów jest sucha jeszcze trawa. Niestety nie brakuje nieodpowiedzialnych osób, które je podpalają, powodując niekiedy bardzo duże pożary. Od takiego pożaru traw może się także zapalić las.
O tych zagadnieniach mogą się dowiedzieć uczniowie szkół, do których na spotkania, pogadanki przychodzą leśnicy. W Zespole Szkół w Radominie odbyły się trzy takie wizyty. Uczestniczyli w nich uczniowie Szkoły Podstawowej w Radominie, Publicznego Gimnazjum w Radominie i Szkoły Podstawowej w Dulsku, razem z opiekunami, łącznie 205 osób.
Podczas prezentacji młodzież dowiedziała się jakie funkcje spełnia las, jakie są zagrożenia środowiska leśnego. Głównym tematem było oczywiście zagrożenie pożarowe, a więc przyczyny powstawania pożarów, metody ich szybkiego wykrywania i walki z nimi. Omówione zostały także zasady zachowania się w lesie, aby w bezpieczny sposób móc spędzać w nim czas.