Lista aktualności Lista aktualności

Spacerem przez Płonne

Pieszo, rowerem, kajakiem, dla każdego coś miłego.

   Leśnictwo Płonne jest jednym z 13 wchodzących w skład Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń.   Gospodaruje na blisko 1 tyś. ha powierzchni. Główny kompleks leśny rozpoczyna się tuż za miastem i ciągnie wąskim pasem do wsi Tomkowo niedaleko Radzik. (ok 17 km). Małym oddzielnym kompleksem jest fragment lasu należący niegdyś do dziedzica w okolicy wsi Radomin.      

   Mimo niewielkiej powierzchni leśnictwo Płonne jest bardzo ciekawe przyrodniczo. Ze względu na swoje walory zachęca do wycieczek pieszych, rowerowych, czy innego rodzaju aktywnego wypoczynku. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

   Pierwszym atutem jest Rzeka Drwęca, będąca w całości rezerwatem przyrody. W ramach niedzielnego wypoczynku można zorganizować spływ kajakowy np. ze Stanicy w Kupnie aż do Golubia Dobrzynia i z wody podziwiać krajobraz.             

   Osoby preferujące piesze wędrówki na pierwszy rzut oka spostrzegą liczne pagórki, a czasem nawet wzgórza o stromych zboczach. Takie ukształtowanie terenu świadczy o działalności lodowca. Przemierzając leśne ostępy napotykamy na Rezerwat Przyrody Bobrowisko, który powstał w 1958 roku, w celu ochrony modrzewia polskiego na granicy jego występowania. Obecnie wiek modrzewi szacuje się na ok 300 lat. Idąc dalej docieramy do Rezerwatu Przyrody Tomkowo, utworzonego w 1965 roku. Pierwotnie ochronie miał również podlegać modrzew polski, ale z czasem zmieniono cel ochronny i obecnie możemy tu zobaczyć fragment ciemnego grabowo-olszowego lasu położony na licznych pagórkach, gdzie w okresie wiosennym kwitnie jednocześnie wiele roślin  tworząc kolorowy „dywan”. Na terenie Rezerwatu mieści się dawny folwark z odrestaurowanym dworem pełniący funkcję gospodarstwa agroturystycznego. Kolejnym przystankiem na spacerowej trasie jest zbiorowy pomnik przyrody „Góra Modrzewiowa” utworzona w 1964 roku. Pierwotnie była skupiskiem 12 modrzewi polskich pokaźnych rozmiarów. Obecnie po przejściu wichury zostało 7 sztuk. Obwód najgrubszego okazu wynosi ok. 4 m. Miejscową ciekawostką jest fakt, iż w latach 1925, 1926,1929 w Płonnem przebywała Maria Dąbrowska, autorka znanej powieści „Noce i Dnie” O życiu , twórczości i o tym skąd czerpała inspiracje dowiemy się w Regionalnej Izbie Pamięci Marii Dąbrowskiej, która działa przy miejscowej Szkole Podstawowej im. Dziewanowskich. Zwieńczeniem trudów spaceru dla wytrwałych z pewnością będzie wysłuchanie koncertu fortepianowego w Ośrodku Chopinowskim w odległej o ok. 2 km Szafarni. Ośrodek ma również  wartość historyczną, ponieważ spędzał w nim wakacje Fryderyk Chopin, ale o tym to już na miejscu.