Lista aktualności Lista aktualności

GRZYBY, GRZYBY, GRZYBY...

Jak miło, zdrowo i pożytecznie spędzić czas ?

            W lasach całej Polski od jakiegoś czasu trwa wiekie grzybobranie. Deszczowa pogoda w sierpniu i wrześniu spowodowała prawdziwy wysyp grzybów, amatorzy prawdziwków i koźlarzy wyruszyli więc do lasu. Podobnie jest w lasach Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń.

             W Polsce występuje około 3300 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, z czego jadalnych jest około 1300 gatunków, a trujących 200. W różnych regionach zbiera się różne gatunki grzybów, wynika to z tradycji. Chętnie zbierany w Polsce podgrzybek np. na Węgrzech uznawany jest za bezwartościowy. Najchętniej zbierane są: borowik szlachetny, podgrzybek brunatny, koźlarze, maślaki, pieprznik jadalny, czubajka kania... Są to bardzo smaczne jadalne gatunki.

            Zbiera się niestety także gatunki jadalne, lecz podlegające ochronie jak smardze czy do niedawna chroniony szmaciak gałęzisty. Raczej niezrozumiałe jest dlaczego zbierane są gatunki trujące czyli krowiak podwinięty (olszówka) i piestrzenica kasztanowata (tzw. murchle).

            W lesie spotkać można także inne ciekawe jadalne gatunki grzybów, na pniach drzew rośnie żółciak siarkowy, na rozkładających się pniach spotkać można boczniaki ostrygowate (kupowane w sklepach). Ciekawe z wyglądu są fioletowe lejkowiec dęty i lejkówka ametysowa. Jadalna jest też młoda pórchawka workowata. W chińskich restauracjach zamawiamy grzyby mung, czyli galaretowate ucho bzowe, rosnące na martwych gałęziach. Te gatunki grzybów ciężko pomylić z jakimkolwiek innym gatunkiem.

            Oprócz gatunków jadalnych są także gatunki niejadalne jak: goryczak siarkowy (nazywany błędnie borowikiem szatańskim, który w Polsce praktycznie wyginął), nawet mały kawałek tego grzyba popsuje smak potrawy.

            Praktycznie jedynym gatunkiem śmiertelnie trującym jest muchomor sromotnikowy. Jest on mylony z czubajką kanią czy gąską zieloną. Grzyb ten ma zielonkawy kapelusz, hymenofor blaszkowy, trzon przy nasadzie zakończony bulwą, która jest otoczona białawą, odstającą pochwą, na trzonie pierścień jest nieruchomy, zrośnięty.          

            Ze względu na tę bulwę u sromotnika należy grzyby delikatnie wykręcać, aby móc go odróżnić np. od kani. Ten sposób  nie uszkadza też grzybni.

            Wybierając się na grzyby pamiętać należy o kilku zasadach:

  • zbieramy grzyby do wiklinowego koszyka, nie plastikowych toreb,
  • nie niszczymy grzybów niejadalnych,
  • nie śmiecimy w lesie, nie chałasujemy, nie płoszymy zwierząt,
  • warto zabrać ze sobą dodatkowy pojemnik na spotkane śmieci,
  • nie zbieramy grzybów w miejscach objętych zakazem wstępu (np. uprawy do 4 m wysokości, rezerwarty, powierzchnie na których pozyskiwane jest drewno),
  • samochód zostawiamy na parkingu, lub na poboczu drogi publicznej.

            Grzyby to organizmy odgrywające w przyrodzie bardzo ważną funkcję. Są istotnym składnikiej w obiegu materii w przyrodzie. Gdyby nie one to cały las pokryty byłby grubą warstwą nierozłożonych liści i gałęzi. Grzyby nie potrafią, jak rośliny, czerpać energii z procesu fotosyntezy, muszą więc odżywiać się w inny sposób.

            Wyróżnić więc możemy : saprofity (rozkładające martwe szczątki), pasożyty oraz symbionty (żyjące w symbiozie z innymi organizmami). Potężne dęby czy sosny potrzebują do rozwoju grzybów, zachodzi wtedy zjawisko zwane mikoryzą. Drzewa dostarczają grzybom węglowodany, a grzyb zwiększa powierzchnię chłonną korzeni, dzięki czemu łatwiej mogą one pobierać wodę i składniki mineralne.