Lista aktualności Lista aktualności

Pomniki przeszłości

Historia Nielubia i okolic

   Na ternie Leśnictwa Nielub znajduje się wiele ciekawych miejsc związanych z historią regionu.

  Jednym z nich jest pomnik na skraju lasu w Nielubiu, który upamiętnia zbrodnię hitlerowską dokonaną we wrześniu w 1939 roku na Polakach. Wśród wielu osób, które zostały tu zamordowane był starosta wąbrzeski Zygmunt Kalkstein, powstaniec wielkopolski, ale również organizator straży pożarnej na terenie pomorza.

  W miejscowości Bocień znajdował się obóz będący filią K.L. Stutthof. Historia tego obozu zaczęła się w sierpniu 1944 roku, a zakończyła w styczniu 1945 roku marszem do Lęborka, gdzie z powodu wycieńczenia, chorób i nieludzkiego traktowania większość więźniarek zginęła. Więźniarki z Bocienia zmuszone były do pracy przy budowie umocnień wojennych, które są widoczne na trenie lasów w Orłowie. W okolicy stoi pomnik pomordowanych kobiet narodowości żydowskiej.

  28 marca 1974 roku przy gaszeniu pożaru lasu w Sosnówce zginął strażak Alojzy Behring. Jego bohaterska śmierć upamiętnia głaz z tablicą.

  W lesie, odział 56, znajduje się rodowy cmentarz ewangelicki właścicieli wsi Nielub, członków rodziny von Vogel. Składa się on z 4 krypt silnie zdewastowanym. Punktem charakterystycznym wskazującym lokalizację cmentarz  jest bardzo duży żywotnik. Z ustnych przekazów wynika, że jest tam pochowany również ówczesny leśniczy.