Lista aktualności Lista aktualności

OPERACJA CZYSTA RZEKA

Golubsko-Dobrzyńskie Morsy sprzątały Drwęcę

Od kilku lat w Golubiu-Dobrzyniu działa klub miłośników morsowania STAR MORS. Oprócz regularnych zimowych kąpieli, członkowie klubu urządzają spływy kajakowe rzeką Drwęcą, najczęściej na odcinku Bobrowiska – Golub-Dobrzyń.

            Spływ tym odcinkiem jest bardzo przyjemny, dość łatwy technicznie i pozwala podziwiać piękno  rzeki Drwęcy. W połowie drogi znajduje się stroma skarpa, nad którą góruje kapliczka, w okolicy wsi Białkowo. Jest to bardzo piękne miejsce, niestety kajakarze zamiast podziwiać widoki musieli do tej pory oglądać zalegające i szpecące skarpę śmieci.

            Aby coś z tym zrobić, grupa morsów przyłączyła się, przy współpracy z Nadleśnictwem Golub-Dobrzyń,  do ogólnopolskiej akcji "Operacja Czysta Rzeka", organizowanej przez wydawcę magazynu "Kraina Bugu". Była to już trzecia edycja tej akcji, w całej Polsce założono około 250 sztabów a uczestniczyło w niej około 3000 wolotariuszy w około 300 akcjach lokalnych.

   Celem akcji lokalnej w Golubiu-Dobrzyniu było uprzątnięcie wspomnianej skarpy na terenie Leśnictwa Płonne (z lądu),  a także rzeki Drwęcy (z kajaków) na odcinku 2,5 km. Sama akcja udała się bardzo dobrze,  z samej skarpy wywieziono około 8 m3 śmieci o wadze 3 ton !!! Przy wyciąganiu śmieci przydatna była wciągarka linowa, która wyciągała na górę "big bag", do którego wrzucane były pełne worki.   Najwięcej było odpadów pochodzących z naprawy aut : plastiki, elementy tapicerki, wypełnienia foteli, opony... Śmieci zostały przetransportowane do kontenera przy Leśnictwie Płonne i na koszt nadleśnictwa zostaną zutylizowane.

   Była to już druga tego typu akcja w tym miejscu, poprzednia odbyła się w maju 2018 roku, zebrano wtedy przyczepę ciągnikową śmieci, teraz po trzech latach niestety było ich znowu dużo. Sprawcę zaśmiecania tego miejsca będzie teraz próbowała ustalić Straż Leśna, ponieważ udało się znaleźć pewne dowody, które mogą pomóc go namierzyć.

   Miejmy nadzieję, że kolejna akcja sprzątania nie będzie już potrzebna, chociaż uczestnicy już wyrazili chęć uczestnictwa w przyszłym roku w kolejnej edycji "Operacji Czysta Rzeka".