Lista aktualności
KOBRA 2019
Olej napędowy na Drwęcy
W dniu 27 września br. odbyły się Powiatowe Ćwiczenia Obronne pod kryptonimem „KOBRA 2019”, których tematem było „Zgrywanie elementów systemu kierowania powiatem golubsko-dobrzyńskim w sytuacji kryzysowej”.
Ćwiczenia polegały na zminimalizowaniu zagrożenia, które powstało w wyniku przedostania się substancji ropopochodnych do rzeki Drwęcy za pomocą zapór przeciwolejowych.
Udział w ćwiczeniach brali:
- Przedstawiciel Wojewódzkiego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy st. insp. Piotr Rasmus
- Starosta golubsko-dobrzyński Franciszek Gutowski
- Wicestarosta Danuta Malecka
- Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej bryg. Paweł Warlikowski
- Komendant Powiatowej Policji insp. Dariusz Borowiec
- Wójt Gminy Radomin Piotr Wolski
- Przedstawiciel Nadleśnictwa Golub – Dobrzyń Zbigniew Jabłoński
- Kierownicy komórek organizacyjnych podległych Staroście Powiatowemu
- Pracownicy Urzędów Miast i Gmin Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego - prowadzący sprawy zarządzania kryzysowego
- Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Golubiu-Dobrzyniu.
Ćwiczenia rozpoczęły się od zajęć szkoleniowo-aplikacyjnych, które odbyły się w świetlicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Golubiu-Dobrzyniu. Polegały one na omówieniu sytuacji w wyniku, której doszło do zdarzenia oraz przedstawieniu głównych założeń do ćwiczeń.
Część praktyczna ćwiczeń rozpoczęła się od przemieszczenia sił i środków nad rzekę Drwęcę na terenie Leśnictwa Płonne, w miejscowości Rodzone, gmina Radomin, gdzie znajduje się pole operacyjne przewidziane do rozstawiania zapór przeciwolejowych. Ćwiczenia rozpoczęto od ustawienia zapór przeciwolejowych tj. zapory sztywnej pomostowej, płaszczowej i sorbcyjnej. Zadaniem tych zapór było zminimalizowanie zagrożenia występującego na rzece poprzez zatrzymanie oraz zbieranie substancji ropopochodnych z powierzchni wody.
Celem ćwiczeń było:
- zgrywanie elementów systemu kierowania powiatem golubsko-dobrzyńskim w sytuacji kryzysowej – Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego,
- dysponowanie przez PSK odpowiednich sił i środków na miejsce działań,
- wykształcenie prawidłowych nawyków u dowódców i strażaków ratowników podczas sprawiania zapór, manewrowania łodzią,
- prawidłowe wdrożenie i wykorzystanie sił i środków,
- zapoznanie się z terenem, parametrami rzeki (prędkość nurtu, głębokość, wodowskazy),
- prawidłowe alarmowanie i informowanie przez władze samorządowe,
- prawidłowe zabezpieczenie miejsca zdarzenia i ratowników,
- prawidłowe przeprowadzenie rozpoznania,
- prawidłowe sprawienie zapór przeciwolejowych,
- ograniczanie, usuwanie, gromadzenie, doczyszczanie i obróbka substancji ropopochodnej, która przedostała się do rzeki Drwęcy.
W ćwiczeniach oprócz sił i środków Państwowej Straży Pożarnej udział brały również Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych: KSRG Łubki, KSRG Wielkie Rychnowo, KSRG Wrocki, Płonne, Elgiszewo.
Obserwujący ćwiczenia stwierdzili, że były one zorganizowane w sposób prawidłowy. Ćwiczący wykazali się wielką znajomością taktyki i techniki prowadzenia działań na akwenach wodnych, wykorzystując do tego zapory oraz inny sprzęt pływający.